Ideafarm

Ideafarmi tekkelugu läheb ligi 10ne aasta tagusesse aega, kus esimesteks toodeteks olid leedriõie- ja angervaksasiirupid, hiljem lisandusid ka raudrohusiirup ja õunaäädikas. Tänaseks on viimase kahe  tootmismahud aastas lausa mitu tonni. Praeguseks on Ideafarmi sortimendis üle 100 erineva talutoote, alustades erinevatest siirupitest, äädikatest, joogipõhjadest, keedistest kuni šokolaadideni välja.

2019. aasta jõuludel lõime Saaremaa I veinitehase, kus hakkasime tootma puuvilja- ja marjaveine, millest esimene oli Muhu õuna- ja arooniavein. Praeguseks hetkeks on meie Saaremaa I veinitehasel kokku 24 puuvilja- ja marjaveini ning valik suureneb pidevalt.

Enamus tooraine korjame enda talust 13ha maalt ise koos pereliikmete ja tuttavatega.
Talus on lisaks mitusada õunapuud, üle 50 puuviljasordi, palju roosipõõsaid, millest valmistame erinevaid moose, želeesi, äädikaid ja siirupeid. Lisaks ostame õunu kokku ka ümberkaudsetest taludest, tänu millele on säilinud lähikonna suured õunaaiad. Alustasime ka viinamarjade kasvatamisega, nii et varsti on võimalik poelettidelt saada ka õiget Saaremaist viinamarjaveini.
Oma tooteid valmistame Orissaares asuvas tehases, kus asub ka meie tehasepood.

Ideafarmi asutaja, Maria, veinide ja ravimtaimehoidiste oskused pärinevad lapsepõlvest, kus tema vanaema õpetas teda ravimtaimi tundma ja korjama. Need teadmised on ta kandnud ka oma lastele, nt kui kellelgi kuskil midagi valutas, siis ei tormanud ta mitte poodi või apteeki, vaid otsis abi loodusest.

Tänu loodusele on talu tootevalik väga mitmekesine, kuid keskendume ainult taimedele, mida põhjalikult tunneme. Üks asi on aga kindel, me ei aja taga mahtu, vaid tegutseme vastavalt nõudlusele ja sellele, mida loodus pakub, nii tegelemegi aastaringselt tootmisega ilma, et ennast ja loodust ära kurnaks.

Kasvavas trendis on huvi erinevate ehtsate talu- ja loodustoodete järele, nii lisandubki igal aastal Maria talu valikusse uusi tooteid. Talu omandas ka mahekäitleja õigused ja peagi on kogu meie tootmine mahe märgistusega. „Tootmismahud suurenevad mul igal aastal, mistõttu võib peagi ette tulla olukord, kus teatud toorainet tuleb hakata mandrilt sisse ostma või seda ei olegi üldse enam kuidagi saada.“ mõtiskleb Maria tuleviku üle.

Tänu Prantsusmaal toimunud Deauville´s „19 th annual Calvados Nouvelle Vogue International Trophies” nimelisel kokteilivõistlusel teise koha saanud Eesti esindaja loodud kokteilile, mis sisaldas ka meie angervaksasiirupit, on Ideafarmi tooted nüüd ka üle euroopaliselt hinnatud.

Osad meie tooted pärjatud ka auhindadega. Esimene auhind tuli 2015. aasta kevadel, kus Vaarika äädikas võitis Eesti Toiduainetööstuse Liidu konkurssil parima väiketootja kõrgeima auhinna. Kõige uuemad auhinnad on Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni poolt: aastal 2020 võitis hõbemedali meie musta leedri õitest ja marjadest valmistatud liköör Haldjanaps ning maheõuntest ja leedrimarjadest valminud glögi. Aastal 2021 võitis hõbemedali hoopis meie alkoholivaba Haldjanaps.

Perenaine Maria sattus Saaremaale tänu oma abikaasale, kes ta sinna elama kutsus, ja eks maal elataksegi ikka koos loodusega.

Lisaks taimetarkusele on Marial veel parim naisettevõtja 2015. aasta tiitel, ta on õppinud  psühholoogiat, omab sotsiaalteaduse magistrit ja on ka toitumisnõustaja.
Maria blogi saad lugeda siit https://murueide.wordpress.com/blog/

Põripõllu küla, Saaremaa vald,  Kalda talu.

Shopping Cart
Scroll to Top