Vaimustav Kuusevõrse ehk C vitamin, mis kasvab puu otsas.

 

Kuusevõrsed

Kuusevõrsed

Kuusevõrsed ja kuuse õied, mida harvem tähele pannakse on hilis kevade kergesti kättesaadav toidulisa, mida oskuslikult kasutades võib teha nii kergeid vitamiinirohkeid hõrgutisi kohe tarbimiseks kui kauasäilivaid maiustusi ja kingitusi.

Lisaks hiigelkogusele C vitamiinile sisaldavad kuusevõrsed meile nii vajalikke karotenoide ja on magneesiumi ning  kaaliumirikkad.

Rahvameditsiinis on ikka soovitatud lihaskrampide ilmnemisel kuusevõrseid tarbida kui kergestiomandatavat magneesiumiallikat. Kuuseoksavesi jalavannina aitab ka kui võrseid parasjagu pole. Läbi aegade on kuuseokka jahu lisatud loomasöödale, et sõbrakeste karv läigiks ja silm ikka säraks.
Kuna praegult on alles talv ja hilis kevadeni on veel aega, siis oleme meie Ideafarmis sellest siirupi teinud ja pudelisse pannud.
Seega mida saab veel teha kuusevõrse siirupiga peale tee sisse segamise?

Murueide köögis on sellised retseptid:
1)Kuusevõrse kommid

Tee külalistele, külakostiks kuskile minnes või miks ka mitte oma kallitele inimestele. Kodus tervislikke kuusevõrse kompveke sulatades pisut shokolaadi kuumaveevannil ja dipi kuusevõrsed shokolaadi (efekti mõttes võta veel valget ja tumedat ). Lase pisut küpsetuspaberil tarduda ja pista kauem säilitamiseks sügavkülma või serveeri.
Kui kiire on siis pisut aega külmikus aitab protsessi kiirendada.

2)Kuusevõrse pesto

Kevadine hunnitu vitamiiniallikas, mida võid teha just nagu tahad. Värsked kuusevõrsed haki, blenderda või uhmerda. Lisa samamoodi töödeldud india pähklid ja meelepärast juustu , pisut soola või mett ja valget pipart, head õli. Säilita mõnda aega külmikus ja võib ka sügavkülmutada. Meega maitsestatud version seisab kauem.

3) Kuusevõrse õli ja äädikas:

Maailma lihtsaim looduse poolt pakutud kauasäilitatav  lisa toidule.
Lihtsalt võta purk või karafin , topi värskeid udupehmeid kuusevõrseid täis ja vala peale  Ideafarmi  õuna äädikas (https://ideafarm.ee/tooted/ounaaadikas-500ml) , võid lisada äädika asemele ka hea õli.
Võid kohe lisada ka pisut mett või soola . Aga ka mitte kuna olenevalt toidust on maitset ikka parem timmida valmistamise lõpus.

Kuusevõrse maitseõli ja maitseäädikas annavad hõrgu hapuka maitse marinaadidele ja kastmetele – Lisa neid ikka vahekorras 3 osa õli ja 2 osa äädikat ning kombineeri julgelt igasugu teiste maitseõlide ja ideafarmi äädikatega.

4) Külmutatud ja kuivatatud kuusevõrseid

Võib lisada , tarretistesse, juustusegusse kodujuustule-nendest võib teha kooki , lisades külmutatud kuusevõrsenutte samamoodi biskviittaignasse nagu rabarberit. Samuti smuutidesse kahtlemata.

5) Kuusevõrsevõi

Võta  mõnusat pehmet naturaalset kodumaist koorevõid (200g), lisa 2 supilusikatäit peeneks hakitud kuusevõrseid. Olenevalt sellest kas soovid magusat või soolast võid ,soola,  mett või miks mitte ka kuusevõrsesiirupit. Kui või on toasoe sega koostisained kokku, maitse kas soola ja suhkru osakaal on paigas. Ja pista karbi või küpsetuspaberi sisse rulli keeratult  külmikusse. Lähiajal tarbimiseks külmikusse, kui pikemaks ajaks siis sügavkülma. Tee kohe mitu portsu, et jätkuks kauemaks.
Külmutatud latist võib suvel lõigata viilud ja panna kuuma grill liha, ahju või lõkkekartulipeale silama.
Tõeline nauding ja kokandusefekt!

6) Kuusevõrse kreem

Võta maitsestamata kohupiima või ricotta, lisa peeneks hakitud, blenderdatud või uhmerdatud kuusevõrsed, nii supilusikas 100 grammi kohta, riivi pisut sidrunikoort ja maitsesta olenevalt sellele kas tahad magusat või soolast –mee või siirupiga või soola ja näiteks sidrunipipraga. Nii või naa on sellest äge teha näiteks leivamääret lisanditega (kurk, suitsuliha, sink , kana ) või võileivatorti – või magusa puhul lihtsalt hommikusi röstsaia hõrgutisi ….

Muide ! Kuusevõrsetest annab teha imemaitsvat hapukat kuusevõrse napsi ja veini
Aga sellest räägime teinekord..

7) Kuusevõrsesiirup

Võta liiter kuusevõrseid (muidugi võib võtta rohkem aga see sobib mõõtühikuks) kalla üle liitri keeva veega – jäta üleöö seisma, vahepeal kontrollides, et võrsed kenasti vedelikus on ja neid vajadusel alla vajutades.-kurna ja pressi võrsed(pressimismahl on see parim) –lisa suhkur -1kg liitri vedeliku kohta +2g sidrunhapet või spl sidrunimahla. (see aitab säilitada ja teeb värvi väga ilusaks).

Keeda kuni segu saavutab meelepärase konsistendi- 4 isegi kuni 8 tundi kui suurem kogus on ja paksu ja venivat hapukat mett tahad ) ja pane purki ja pudelisse –  tõsi vitamiinidest siin pole enam haisugi, aga see maitseb lihtsalt imeliseltja ka tähtis see säilub avamatta väga kaua.  Avatud pudelit säilita ikka külmikus.

Muide Kuusevõrsevedelikku võib ka üldse mitte keeta ja magustada meega ja lahjendada morsiks –aga nii ta kuigikaua ei säilu. Seega tasub teha natuke nii kohetarbimiseks ja ülejäänud maiuseks keeta – värsked võrsed oma vitamiinidega jäävad nagunii sügavkülma ja õli ning äädika sisse ka .

Teie Maria

Ja kui ise kuusevõrsesiirupi tegemise aja maha magad või mingil põhjusel sellega jännata ei saa siis Kuusevõrsesiirupit saad osta ikka murueide köögist , Ideafarmi E-poest: https://ideafarm.ee/tooted/kuusevorse-siirup/
Kuusevõrsed2 

Shopping Cart
Scroll to Top